Pytania do Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie interpretacji rozporządzenia dotyczącego zatrudniania nauczycieli oraz wymaganego przygotowania do zawodu nauczyciela
Wpisany przez dr Stefania Elbanowska-Ciemuchowska

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi interpretacji rozporządzenia w sprawie zatrudniania nauczycieli oraz wymaganego przygotowania do zawodu nauczyciela skierowałam pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o wyjaśnienie następujących kwestii:

Pytanie: Czy przygotowanie do zawodu nauczyciela w ramach studiów uniwersyteckich wymaga utworzenia specjalności, specjalizacji nauczycielskiej, czy może być realizowane w ramach bloku przedmiotów pedagogicznych w wymiarze określonym w standardach kształcenia nauczycieli?

Odpowiedź: "... Standardy kształcenia nauczycieli nie określają warunków organizacyjnych kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, a w szczególności nie wskazują, która jednostka organizacyjna uczelni jest odpowiedzialna za realizację kształcenia nauczycielskiego." (Rozporządzenie z dnia 7.09.2004r. oraz Ustawa z dnia 27.07.2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym)

Pytanie: Jakie zapisy powinien zawierać suplement do dyplomu w punkcie V2. dotyczącym zdobytych kwalifikacji do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela?

Odpowiedź: "...Jeśli studia realizowane były zgodnie ze standardami, to w punkcie V.2. suplementu do dyplomu powinna być zawarta informacja o uzyskanych przez absolwenta uprawnieniach do wykonywania zawodu nauczyciela."

Pytanie: Jakie dokumenty wymagane są od kandydata ubiegającego się o zatrudnienie na stanowisku nauczyciela?

Odpowiedź: Osoby ubiegające się o zatrudnienie na stanowisku nauczyciela, powinny przedłożyć pracodawcy dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań kwalifikacyjnych w określonym zakresie, tj. świadectwa, dyplomy lub inne dokumenty wydane przez szkołę wyższą. /Zgodnie z przepisami, kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela posiada m.in. osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne/. (Rozporządzenie z dnia 10.09.2002r.)

Pytanie: Czy uzyskane kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela tracą ważność po kilku latach?

Odpowiedź: Uzyskane przez absolwenta uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela są bezterminowe.

Oryginał pytania i odpowiedzi w formacie pdf

Zmieniony: